NAŠE PEČIVO
Denně čerstvé voňavé pečivo z vlastní pekárny. Vyrábíme je pro Vás ručně z kvalitní mouky, kvásku, poctivého másla. Stále vyvíjíme a testujeme nové receptury. Nejde jen o rozšiřování nabídky, ale také o nahrazování stávajících produktů ještě lepšími.
Vlastní pekárna
Všechny naše pekárenské výrobky podléhají přísným kvalitativním kontrolám. Každý den pečivo dodáváme zákazníkům přímo z vlastní pekárny v Čestlicích. V prodejnách je tedy najdou vždy čerstvé a křupavé. Přijďte ochutnat a rozdíl poznáte sami.
Tak jak ho pekly naše babičky
Dříve byl chléb s vláčnou střídkou a křupavou kůrkou vizitkou každé dobré hospodyně. My jsme si dovolili našimi babičkami prověřený postup pečení oživit i v naší pekárně! Základem dobrého chleba je vlastní kvas, který nahradí droždí a jiné kypřící látky. My používáme ten ze 100% žitné chlebové mouky, který má nižší glykemický index než pšeničný, a vody. Nezapomínejte, že nepřidáváme žádné emulgátory pro změkčení, chléb tedy není nesmrtelný! Správně zabalený, ideálně v utěrce nebo papírovém sáčku v pokojové teplotě, však vydrží i týden.
Naše koblihy
Ke smažení koblih používáme pouze přepuštěné máslo Ghí. Dává koblihám typickou máslovou chuť a nepřepaluje se ani při vysokých teplotách jako jiné tuky. Díky obsahu másla, nikoliv ztužených tuků, nám po zchladnutí, klidně na okně, koblížky krásně ztuhnou a dostanou požadovanou texturu. Jako náplně používáme skutečné marmelády s vysokým obsahem ovoce - žádné „Ovocno-náplňové“ náhražky.
Z historie pečení chleba...
Chléb má pro nás Slovany hluboce vžitou hodnotu – společně se solí je od dob starých Slovanů tradicí a symbolem vítání hostů. Obiloviny jsou základem a nezbytnou součástí našeho jídelníčku, těžko si naši kuchyni dokážeme bez chleba a dalšího pečiva představit. Vůni čerstvě upečeného chleba miluje snad každý z nás, ovšem nad některými dnešními „chlebovými“ výtvory by se naše babičky zřejmě hodně podivovaly.
Pro naše předky byla starost o obilná pole a zajištění zásob mouky od nepaměti prioritní starostí, jelikož jejich dostatek byl základní podmínkou přežití. Z obilí se pekly placky na rozžhavených kamenech, později po vynálezu pece a tím pádem využitím vysoké teploty a rovnoměrného propečení vznikaly první bochníky chleba. Obilí z původních, zřejmě planých trav se postupně šlechtilo a pečení chleba procházelo neustálým vývojem.
Mnohdy zůstává rozum stát nad tím, co se dá (kromě mouky, vody, soli a kmínu) vyčíst z dlouhého seznamu složek na obalu. Musíme si tedy klást otázku: „Proč se do chlebů přidávají éčka, zlepšovadla chuti, různé stabilizátory a konzervanty?“
V současné době velkým řetězcům vládne „obchodně efektivní“ zmrazené pečivo, které ale po rozpečení z polotovaru rychleji ztvrdne. Je to dáno tím, že škrob v podobě gelu se při rozpečení vrací do svého původního stavu a tím dochází k jeho tvrdnutí po několika hodinách. Aby k tomuto procesu nedocházelo příliš rychle, přidávají se do těsta různé emulgátory nebo více tuku. Je pravdou, že pro tělo to nutričně nepředstavuje zátěž, pouze je možné, že občas může někomu vadit mírně odlišná chuť, takže záleží na každém z nás, jaký produkt si vybere. Kvalitní pečivo časem negumovatí a neplesniví, ale po několika dnech ztvrdne a je použitelné na stejně kvalitní strouhanku.
Každý občan Česka zkonzumuje ročně zhruba 3 kg tzv. potravinářských přídatných látek (aditiv). A přestože se jedná o „éčka“ schválená a testovaná, napadne Vás otázka, proč je konzumovat tam, kde nejsou vůbec potřeba? Neškodí v malých dávkách, ale neexistují důkazy o tom, že neškodí např. rostoucímu organismu našich dětí - protože: „Skutečně víme co je malá dávka a zda se jejich účinek nenásobí ve vzájemné kombinaci?“